
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 72.603129 mg |
| Frequency | 450 kHz |
| Min Input Voltage | 16 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Number of Channels | 1 |
| Topology | Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback, Forward |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Rise Time | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 25 V |
| Duty Cycle | 50 % |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 204
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88827
Ext.Price$0.88827
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88827 | $0.88827 |
| 10 | $0.64462 | $6.44620 |
| 25 | $0.58734 | $14.68350 |
| 50 | $0.55287 | $27.64350 |
| 100 | $0.52042 | $52.04200 |
| 300 | $0.48987 | $146.96100 |
| 500 | $0.47084 | $235.42000 |
| 1000 | $0.45255 | $452.55000 |
| 3000 | $0.43497 | $1304.91000 |
| 5000 | $0.41806 | $2090.30000 |
